כרטיס מסך לריינו

ריינו לא משתמשת בכוח העיבוד של כרטיס המסך.

כרטיס מסך או ערכת שבבי הוידאו שעל לוח האם, הם הרכיבים שדרכם המחשב מעבד ומציג את הפלט החזותי (מה שרואים על המסך) ומהם ישירות יוצא החיבור לאחורי המחשב שאליו מתחבר הכבל של המסך (במחשבים ניידים לא רואים זאת מפני שזה מובנה במסגרת), הם גם הרכיבים שמבצעים את החישובים הגרפיים ביעילות רבה יותר ובמהירות רבה יותר מהמעבד הראשי של המחשב ובעצם גם לוקחות מהנטל של המעבד הראשי  (CPU).

כרטיס המסך חשוב לנו לריינו בעיקר עבור התצוגה עצמה, החלקות השינון אשר נראה באובייקטים, הצללות וחישובים גרפיים נוספים.

יש לציין שעוצמת החישוב הנדרשת כדי לבצע פעולות מורכבות שדורשות משאבים רבים מהמחשב (לדוגמא: ליצור אלף כדורים) מתבצעת על ידי המעבד (CPU) ולא על ידי כרטיס המסך.  כדי לקרוא על איזה מעבד כדאי לי לקנות עבור ריינו? לחצ\י כאן.
כאמור, כרטיס המסך נחוץ לנו עבור צפייה איכותית באובייקטים ומאפשר פעולות גרפיות נוספות אשר המעבד אינו אחראי להן,
רצוי אפילו להשתמש בכרטיס מסך בכל מקרה שאפשר, גם אם הוא כרטיס לא לא יקר שבמקורו מיועד למשחקי מחשב, הוא יאפשר תצוגה של האובייקטים התלת מימדיים בצורה איכותית.

רוב המחשבים הביתיים שקונים היום מגיעים עם מערכת שבבי וידאו שהם רכיב מובנה על לוח האם, מה שנקרא באנגלית (VIDEO ON BOARD ערכת השבבים הנ”ל לא מספקת הצגת וידאו (או גרפיקה) באיכות גבוהה ובמידה שנדרשות פעולות גרפיות מסוימות הדורשות חישובים ואין היא מסוגלת לחשב במהירות מספקת כמו כרטיס מסך נפרד.
לשם כך אנו זקוקים לכרטיס מסך (שמתחבר ללוח האם בחריץ מיועד וממנו יוצאים חיבורי הוידאו לאחורי המחשב).
החברות הבולטות ביותר הן חברת NVIDIA וחברת ATI , חברות אלו למעשה מייצרות ערכות שבבים לעיבוד והצגת גרפיקה. חברות נוספות אשר מייצרות כרטיסי מסך משתמשות בשבבים אלה כ-לב הכרטיס שהן מייצרות. מה שבפועל נותן לנו אותו דגם של ערכת שבבים של NVIDIA  או ATI מחברות שונות כמו ASUS GYGABYTE SAPPHIRE  ועוד ועוד.

Nvidia כרטיס מסך

ריינו עובדת בצורה יותר מוכחת כיעילה ונטולת בעיות עם כרטיסי מסך עם ערכות שבבים של חברת NVIDIA .
ידוע לי שבעבר (ואולי גם היום) היו דגמים מסוימים של חברת ATI שידוע שגרמו לבעיות מסוימות.

ATI כרטיס מסך

שוק כרטיסי המסך כל כך דינמי וכל הזמן יוצאים דגמים חדשים, לכן כדאי לקחת את הכרטיס הטוב ביותר שניתן להשיג בתמורה הכי טובה בזמן הקנייה.
אם נחזור לשבבים של חברת NVIDIA נוכל להבחין בשתי סדרות עיקריות:

GEFORCE –  סדרת כרטיסי המסך למשחקים.
QUADRO FX –  סדרת כרטיסי המסך לעבודות גרפיקה מקצועיות.

nvidia

יש לציין שכרטיסי מסך מסדרת QUADRO הינם לרוב מאד יקרים.
ברשותי כרטיסים מתקדמים משתי הסדרות, למשתמש הרגיל- מתקדם, הייתי ממליץ לקנות כרטיס טוב מסדרת GEFORCE ואם וכאשר מופיע הצורך להשקיע יותר ולרכוש כרטיס מסדרתFX     QUADROשכן ההבדל בביצועים הוא גדול רק לחלק מאפשרויות התוכנה שדורשות חישובים נקודתיים שעשויים לקחת בין מספר שניות למספר דקות ולעיתים גם למספר רב של דקות.
הפעולות בהן נדרש  כוח חישוב מהמחשב:

פעולת הצללה או הדמיה (shading ): הפיכה ממצב שאין בידי התוכנה את המידע על ה Mesh  של הגיאומטריה ומנתונים של קווים וצורות “שקופות” ומתמטיות לצורות אטומות למראה.

פעולה בוליאנית: חיבור או חיסור או כל פעולה אחרת בין שתי אלה של אובייקטים תלת מימדיים.
פעולת שינוי: עיקום אובייקט תלת מימדי, מתיחתו בצורה מסוימת, יצירה של כמות גדולה של אובייקטים בפעולה אחת ועוד.

לעניין הדמייה פוטו-ריאליסטית (יצירת תמונה שכמעט לא ניתן להבחין אם היא הדמית מחשב או תמונה אמיתית), באם יוצרים מספר רב של תמונות כאלה ביום (נדיר יחסית)  כשכל אחת מהתמונות משלבת בתוכה מספר לא מועט של אובייקטים וכרוכה במגוון אלמנטים של תאורה וסוגי חומרים וכו’ ניתן לשקול בחיוב השקעה בכרטיס מסדרת הQUADRO  שכן הוא אמור לקצר את זמן ההמתנה (שעשוי לקחת בין כמה דקות לכמה שעות) כדי לייצר תמונה פוטו- ריאלסטית אחת. במידה ורוצים לשדרג את המערכת לרוב הכרטיסים המתקדמים מבוססי NVIDIA יש את האפשרות הנקראת SLI שהיא בעצם מאפשרת להתקין כרטיס מסך הזהה לקודמו ולחבר ביניהם באמצעות יחידת גישור המתאמת ביניהם וכך מוכפל כוחם של העיבוד והצגת הגרפיקה במחשב.

nvidia double

שיטת הערכה טובה היא למצוא דגם טוב של כרטיס מסך, לחפש אותו באתר המצוין הזה ולראות איך הוא ממוקם ביחס לכרטיסים אחרים ברשימה, זהו אתר שבדק ובודק את כל דגמי הכרטיסים כל הזמן.
דבר מעניין נוסף (לא נפוץ במיוחד) שניתן לשים אליו לב הוא שמספר יותר גבוה של דגם הכרטיס לא תמיד מחייב שהוא יהיה יותר טוב בביצועים.
לאחר החיפוש יש לוודא בכותרת העמוד באיזו רשימה הכרטיס הופיע,
ישנן שלוש סוגי רשימות:
Low Range- 
 כרטיסי מסך חלשים ולרוב ישנים יותר.
Mid Range כרטיסי מסך בינוניים
High Range-  כרטיסי מסך טובים (הנפוצים ביותר בכל נקודת זמן) עד מצוינים

כרטיס מסך טוב מאד וממוצע במחירו יוצג בדרך כלל באמצע הרשימה הגבוהה.
אז יש לי כרטיס מסך, איך הוא מדורג היום יחסית לאחרים?

קישור לחיפוש הדירוג של כרטיס מסך מסוים ששמו ידוע לכם: לחצו כאן.

קישור לשלוש רשימות הכרטיסים: לחצו כאן.

תפריט